Zašto je pametno isprobati boju pre kupovine?

Odabir prave boje za vaše zidove jedna je od najvažnijih odluka prilikom renoviranja doma. Boje ne utiču samo na estetiku prostora, već i na atmosferu i osećaj svetlosti u prostoru. Često boja na zidu izgleda drugačije nego na ton karti ili u radnji – može biti previše tamna, previše svetla ili imati neočekivane podtonove.

61 SPEKTRA testni vzorec 1280 x 850 10 naslovna

 

Da biste izbegli neprijatna iznenađenja, dobro je isprobati boju na manjoj površini pre konačnog izbora. Jednostavan i efikasan način je nanošenje boje na debeli papir ili karton, koji zatim možete pomerati po prostoriji i posmatrati kako se menja u različitim uslovima osvetljenja. Tako ćete bolje razumeti kako će boja izgledati u različito doba dana i da li će se skladno uklopiti sa nameštajem i ostalim elementima u prostoru.

 

Kako svetlost utiče na percepciju boje u prostoru

Svetlost ima dubok uticaj na to kako opažamo boju. Njen intenzitet, pravac i toplina mogu promeniti način na koji percipiramo nijanse, zbog čega se boja na zidu može razlikovati od ton karte. Ista nijansa može izgledati hladnije, toplije ili zasićenije u različitim prostorijama, u zavisnosti od količine i vrste osvetljenja.

Prirodno svetlo se menja tokom dana, što utiče na izgled boje. Jutarnje svetlo ima tendenciju da bude hladnije i mekše, što može da naglasi plavičaste ili sivkaste podtonove. U popodnevnim satima, kada je svetlost jača, boje su življe i intenzivnije, a neke nijanse donekle žućkaste. Važnu ulogu igra i orijentacija prostora – zidovi okrenuti prema severu dobijaće hladnije svetlo, dok će zidovi okrenuti prema jugu biti osvetljeni toplijim tonovima. Pored toga, treba uzeti u obzir i refleksiju svetlosti – na primer, ako se reflektuje spoljašnja jaka zelena ili crvena boja (travnjaci, fasade od cigle), to takođe može uticati na izgled zidova u prostoru.

Veštačko svetlo takođe utiče na to kako percipiramo boje uveče. Različiti izvori svetlosti emituju različite tople ili hladne tonove – LED lampe sa neutralnim ili hladnim belim svetlom mogu da naglase hladnije podtonove, dok klasične sijalice sa toplijim svetlom ublažavaju oštrinu plavih, sivih i zelenih nijansi. Usmereno svetlo, kao što su reflektori ili zidne lampe, stvaraju senke i fokusirano svetlo koje može učiniti da boja izgleda tamnije na određenim delovima zida.

 

61 SPEKTRA testni vzorec 1280 x 850 11

 

Da li boja koju ste odabrali odgovara vašem nameštaju?

Nijansa koju ste odabrali treba da bude u skladu sa postojećim nameštajem, podnim oblogama i ostalim elementima u prostoru. Posebno obratite pažnju na kombinacije sa toplim drvenim površinama, metalnim akcentima i raznim tekstilima, jer oni mogu suptilno uticati na percepciju boja.

Hladna sivkasta nijansa može dobiti neočekivanu plavičastu nijansu sa toplim drvetom, a jaki kontrasti mogu stvoriti potpuno drugačiji vizuelni efekat od onoga što ste zamislili. Da biste izbegli nepredviđene rezultate, isprobajte nekoliko nijansi istovremeno i uporedite ih sa većim komadima nameštaja i dekora. To će vam pomoći da izaberete boju koja se harmonično uklapa u enterijer.

 

 61 SPEKTRA testni vzorec 1280 x 850 12

 

Zašto je važno testirati boju na dovoljno velikoj površini?

Kada birate boju iz ton karte, često se dešava da nijansa na manjem uzorku izgleda svetlije i manje zasićeno nego što će zapravo izgledati na zidu. Manji uzorci boja ne daju realističnu percepciju boje na većoj površini.

Kada se ista boja nanese na veću površinu, često izgleda tamnije i intenzivnije nego što je bilo očekivano. Topla bež nijansa često dobija jači narandžasti podton na većoj površini i deluje tamnije. Zbog toga se preporučuje da izaberete nijansu iz ton karte koja je jedan nivo svetlija i manje zasićena od one koja vam se na prvi pogled najviše dopada. To je posebno važno kod jarkijih boja kao što su tamnoplava, zelena ili terakota, koje mogu stvoriti jači efekat na većoj površini.

💡 Savet: Ako birate između dve nijanse, često važi pravilo da će svetlija i manje zasićena verzija na zidu delovati uravnoteženije i prijatnije u prostoru.

 

 61 SPEKTRA testni vzorec 1280 x 850 13

 

Kako da pravilno isprobate boju?

Da biste bili što zadovoljniji konačnim rezultatom, važno je isprobati boju na dovoljno velikoj površini i u različitim uslovima osvetljenja pre konačnog izbora. Najbolji način je da nanesete boju na pokretnu podlogu, poput debelog papira ili kartona, koja se može pomerati po prostoriji.

✔ Dobro promešajte boju pre nanošenja i pratite uputstva na pakovanju. Uzmite u obzir preporučeni broj slojeva, jer konačna nijansa boje može varirati u zavisnosti od načina nanošenja.
✔ Sačekajte da se boja potpuno osuši. Boja može blago potamniti tokom procesa sušenja, tako da je važno proceniti konačan izgled tek nakon što se potpuno osuši.
✔ Posmatrajte boju u različitim uslovima osvetljenja i na više mesta u prostoru. Jutarnje, popodnevno i veštačko svetlo mogu imati veliki uticaj na njen izgled. Uzmite u obzir i refleksiju boja iz okoline, kao i usklađivanje postojećeg nameštaja, podova i drugih elemenata enterijera.
✔ Testirajte nekoliko nijansi istovremeno i uporedite ih jednu sa drugom. Ako birate između dve nijanse, često važi pravilo da će svetlija i manje zasićena verzija na zidu delovati uravnoteženije i prijatnije u prostoru.

Neka vaš izbor boja bude jednostavan, isproban i testiran te neće biti iznenađenja!