Susret Japana i Skandinavije u vašem domu
Na prvi pogled, čini se da Japan i Skandinavija nemaju mnogo toga zajedničkog. Međutim, što se tiče dizajna doma, oni su sličniji nego što smo prvobitno mislili. Njihova estetika usredsređena je na jednostavnost, prirodne elemente i udobnost, pa nije iznenađujuće što sve više dizajnera kombinuje oba izgleda i naziva taj stil „Japandi“ (od reči „japanski“ i „skandi“).
Neki kažu da je dizajn u stilu Japandi kombinacija skandinavske funkcionalnosti i japanskog rustičnog minimalizma, koji stvaraju osećaj umetnosti, prirode i jednostavnosti. Ova fuzija stvara savršenu kombinaciju funkcije i oblika, sa naglaskom na čiste linije, svetle prostorije i svetle boje.
Koji su elementi Japandija i kako se japanski i skandinavski stil međusobno dopunjuju?
Uprkos tome što se nalaze u različitim delovima sveta, čini se da postoji dugotrajni odnos između japanske i skandinavske kulture dizajna. One dele ljubav prema minimalizmu i jednostavnosti čistih linija i zaista poštuju istinsku lepotu prirodnih materijala i visokokvalitetnih komada nameštaja. Obično se biraju blage i umirujuće boje zidova. Prilikom izbora svetlih boja, biraju se sofisticirane i praktične nijanse.
Oni koji su upoznati sa skandinavskim stilom, verovatno su već čuli za pojam „hygge“. To je skandinavski koncept udobnosti i bliskosti kada je reč o dizajnu, koji postaje sve popularniji na zapadu poslednjih godina. Zalaže se za pristup da je naš dom utočište, koje nam mora pružiti osećaj udobnosti i sigurnosti svaki put kada uđemo u njega. Ako to kombinujemo sa japanskim konceptom „wabi-sabi“, odnosno idejom da lepota potiče iz nesavršenosti, stvaramo sklad između dva stila koji se naziva Japandi.
U elementima u kojima se ova dva stila razlikuju, njihove verzije se međusobno dopunjuju. Dok je japanski enterijer elegantan, nordijski je rustičan. Bogatija (ali i dalje neutralna) boja japanskog dizajna sprečava da jaki beli zidovi u skandinavskim domovima stvore osećaj sterilnosti ili hladnoće.
Prilikom dekoracije doma u stilu Japandi, pratimo sledeće korake:
1) Istraživanje blagih, toplih nijansi i kontrastnih kombinacija
Prilikom izbora boje zida, izbegavamo veoma svetle nijanse, koje stvaraju sterilan osećaj. Umesto toga, biramo neutralne nijanse, kao što su N12-1 ili N02-4 (prema HGMIX ton karti). Naglašene boje u stilu Japandi uključuju nežne skandinavske tonove svetlo sive, bledo ružičaste, „bebi plave“ i „pastelno zelene“ boje (poput nijanse G07-3 prema HGMIX ton karti). Prostoriji možemo dodati još više topline izborom elemenata, kao što su tepisi od prirodnih vlakana ili nameštaj od lakog drveta.
2) Izbor prirodnih materijala
Drvo je najčešći materijal, ali možemo naići i na druga prirodna vlakna, poput bambusa, ratana ili papira pa se trudimo da ih što više objedinimo. Kada se odlučimo za nešto smeliji izgled, u pozadini možemo koristiti bambus ili dodati ormar od ratana. Kombinacija svetlog i tamnog drveta dobar je način za stvaranje zanimljivog kontrasta, a istovremeno uključuje i obe dizajnerske kulture.
3) Naglasak na jednostavnost
Japandi je remek-delo jednostavnosti, tako da prostorije treba da budu uređene na minimalistički način i prozračne kako bi pružile osećaj mira. Dodaci i ukrasni predmeti su netipični i za japansku i za skandinavsku filozofiju dizajna pa sledimo princip „manje je više“ i biramo samo nekoliko pažljivo odabranih predmeta. Skandinavski stil karakterišu glatko zaobljeni predmeti, dok japanski stil favorizuje praktične elemente. Možemo izabrati tepihe od ovčje kože, koji se takođe uklapaju u koncept „hygge“!