Пастелни бои во домот што ја повикуваат пролетта

Долго време, општо прифатено беше верувањето дека пастелните нијанси се погодни само за детски соби. За среќа, ова размислување се промени. Пастелните бои направија огромен скок во модерните, современи ентериери, каде што нудат бескрајни можности. 

39 Pastelne barve O02 2

Пастелните бои не припаѓаат на ниту една група на бои, туку се нијанси на бои кои се добиваат со додавање на бела боја на веќе избраните бои; на пример, со додавање на бела на основната сина боја, се добива светло сина боја. Како резултат на тоа, пастелните бои се разновидни и им додаваат нови димензии на боите од кои се создадени. На пример, додека црвената традиционално асоцира на енергија или опасност, пастелно розовата боја - создадена со мешање на бело и црвено - е мека и нежна.

Многу пастелни бои нудат чувство на смиреност, спокојство и свежина, па затоа се исклучително погодни за внатрешен дизајн, без разлика дали се работи за ѕидови, мебел или додатоци за домот. Тие се исто така разноврсни; од една страна, можат да му дадат карактер на просторот, а од друга, можат да создадат пријатен баланс. 

 

Погодни за сите простори  

Светлите пастелни нијанси се елегантни, нежни и ненаметливи и затоа се погодни за сите простории во домот. Додека интензивните, силни бои можат да направат просторот да изгледа помал, пастелните нијанси го прават спротивното и го отвораат. Затоа е невозможно да се направи грешка со бојадисување со пастелни нијанси, без разлика дали ги покривате сите ѕидови, еден ѕид или само сликате шема.

Сепак, пред да започнете со бојадисување, добро е да се земе предвид изгледот на целиот простор. Пред да го натопите валјакот во вашата омилена боја, размислете за мебелот во таа просторија. Ако ги задржувате мебелот, софата, столчињата, масата, креветот или плакарот, размислете која нијанса би одговарала со сите. Можеби пастелно розовата е вашата омилена боја, но може да не е најдобриот избор ако не одговара на ентериерот.  

 

Најпопуларните пастелни нијанси 

Најпопуларните пастелни нијанси се светло розова, светло сина, лаванда и светло зелена. Многу повеќе нијанси се достапни на HGMIX Colour Collection картата на бои. Ако првпат користите пастелна нијанса, светло зелената е сигурен избор. Таа е свежа и ненападна, а особено добро изгледа во простории со помалку природна светлина. Одлично одговара со природни, земјени тонови, со дрвени елементи, а исто така и со црна, која кога се комбинира со нежна пастелна нијанса создава драматичен ефект и контраст.

 

39 Pastelne barve G05 239 Pastelne barve G06 1

Друга боја која порано беше многу популарна во детските соби е нежно розовата; на крајот го најде своето место во модерните ентериери. Кога се комбинира со модерен мебел, изгледа шик и минималистички, а одлично одговара со црна и жолта боја.

 

39 Pastelne barve W11 439 Pastelne barve R02 2

Светло сината е класична боја која се смета за сигурен и очигледен избор и за дневната соба и за кујната. Одговара на различни стилови на внатрешен дизајн и подеднакво се прилагодува на модерен стил со мала доза на 1920-тите, како и на порустикален стил. Тоа е одличен избор за кујната со бели или шарени додатоци, со која просторијата ќе изгледа поживо.

 

39 Pastelne barve W01 239 Pastelne barve B04 2

Смирувачката и релаксирачка нијанса на лаванда е совршена за спалната соба која ќе изгледа модерно, софистицирано и исклучително удобно во комбинација со мебелот што ќе го изберете. Исто така, многу добро ќе изгледа и во други простории.  

 

39 Pastelne barve R06 239 Pastelne barve R07 2

Чекор по чекор 

Ако сте навикнати на бели ѕидови, одлуката за промена со пастелни нијанси, и покрај тоа што не привлекуваат внимание, може да биде голем чекор. Може да започнете со еден ѕид во просторијата или дел од ѕидот и постепено да ја внесувате бојата во собата. Придобивка од ова е што ви овозможува да ја искористите преостаната боја од претходните бојадисувања. Можеби ќе имате преостаната бела боја во ќошот од гаражата за да ја користите за нијансирање и да создадете своја пастелна нијанса.  

 

39 Pastelne barve R06 139 Pastelne barve B04 1

Пастелни бои на мебел 

Ако сакате да не ги боите ѕидовите, може да го освежите мебелот и да го трансформирате просторот само со малку боја. Прекрасна пастелна може да ги освежи кујнските елементи, давајќи му нов изглед на просторот, ногарките на трпезариските столови, аголната комода, работната маса... Идеите и можностите се бескрајни ако ја ослободите вашата фантазија.  

 

39 Pastelne barve 1280x850 G20 139 Pastelne barve O03 2

За најдобро нанесување на бојата 

Добрата подготовка ќе помогне да се добие најдобриот можен резултат за обоените површини. Избегнувајте нацрти или многу високи температури при бојадисување за да се осигурате дека бојата не се суши пребрзо; разредете ја според инструкциите на пакувањето; и користете го правилниот валјак.

Валјаците од пена не се погодни за бои за внатрешни ѕидови (нанесениот слој е премногу тенок), па затоа користете влакнести валјаци со различна должина. Кога бојадисувате дрвен мебел, користете валјак за бои врз база на вода и филц валјак за бои врз база на растворувачи. Пред употреба, намокрете го и исушете го валјакот и поминете го преку дрвото за да ја исцедите водата и да ги отворите влакната, бидејќи на тој начин се постигнува подобро нанесување на бојата.

 

Од темно до светло

Ако вашите ѕидови се обоени темно, но сакате да ги пребојадисате со пастелна нијанса, користете обична ѕидна боја во избраната нијанса и нанесете ја во два слоја: SPEKTRA Classic Plus, SPEKTRA Extra, SPEKTRA Super, SPEKTRA Fresh&Easy, SPEKTRA Perfect White или SPEKTRA Style, која е достапна во 11 модерни пастелни нијанси.

Ако бојадисувате пооптеретена ѕидна површина, употребете ја дисперзивната боја SPEKTRA Latex. Но, прво е неопходно да се нанесе бојата за внатрешни ѕидови SPEKTRA Extra за да се обезбеди добра покриеност бидејќи SPEKTRA Latex има многу тенок слој на боја. И тогаш забавата може да започне!