Личниот стил и ентериерот

Постојат многу фактори во процесот на дизајнирање на домот, чиј стил може да каже многу за карактерот на сопственикот на домот. Нашите односи, посебни карактеристики, перспективи и желби влијаат врз многу фактори, кои се формирани од нашиот карактер. Таа го дефинира нашето животно опкружување, емоции, подеми и падови кои несвесно го обликуваат нашите животи.Го диктира нашиот избор на шеми, бои и текстури што ги сметаме за соодветни, правилни и удобни.Ако избереме бои кои ја изразуваат нашата личност, се чувствуваме „добро“ бидејќи знаеме дека „ни одговараат“. Подолу ви претставуваме пет дневни соби кои се декорирани во различни стилови и го изразуваат карактерот на сопственикот.

1. Ретро стил

Овој стил се одликува со живописна и шарена палета; заоблени форми на мебел и весело расположение. Мебелот и дизајнот на ентериерот се инспирирани од 50-тите, 60-тите и 70-тите години, но исто така одлично се совпаѓаат со модерните парчиња мебел.Особено им одговара на урбаните и динамични луѓе со брзо темпо на живот, кои исто така се љубители на историјата, старите приказни и Rock'n'Roll.

 

Нијанса B08-3 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 retro B08 3

Една од најтипичните карактеристики на овој стил е заоблена форма на мебелот. Вклучува впечатлива заоблена фотелја во психоделична боја и заоблени фрижидери во кујната во пастелни нијанси. Палетата на бои од овој стил е многу живописна: зелена, жолта, розeва, виолетова до црна, бела и сребрена боја.Нијансата што ја посакувате може да ја најдете ОВДЕ.

Тие се карактеризираат со пастелни нијанси, комбинирани со поживописни бои и апстрактни шеми кои создаваат подинамичен простор. Се користат за теписи, тапети, постелнини, завеси и слики. Пластичните столици и маси се многу типични, како и ретро метални додатоци - ретро светла, ѕидни часовници, полици, разни натписи и шишиња. Осветлувањето е составен дел од декорот.

 

Нијанса Y13-5 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 retro Y13 5

2.  Индустриски стил

Индустрискиот е многу препознатлив стил во денешниот дизајн на ентериер. Првпат се појави во почетокот на дваесеттиот век, во време кога фабриките од Западна Европа ги затвораа и пренесуваа своите активности во земји со пониски трошоци за производство. Како резултат, индустриските простори беа оставени празни и напуштени, а глобализацијата доведе до недостиг на простор за живеење; луѓето решија дека овие тавански простории се погодни за живеење.

 

Нијанса N01-2 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 Industrial N01 2

Денес, овој модерен амбиент го евоцира ретро-духот на индустриската револуција; навидум недовршен бетон или ѕид од тули, метални ламби и лустери што висат од жици, удобни фотелји и софи, како и дрвени или бетонски подови.

Станува збор за мебел кој е функционален и е насочен кон минимализам, но остава можност за создавање визуелна драма, што може да се постигне со спротивставени метални површини со висок сјај и рустикален или винтиџ мебел.

Овој стил им одговара на луѓе кои се присебни, директни, функционални и обожаваат DIY („направи си сам“) проекти.

Палета на бои: бои кои изгледаат избледени и стари, разни нијанси на сива во комбинација со бела боја. Изберете ја вашата нијанса од картата на бои HGMIX.

 

3. Поп арт стил - шарено и необично 

Овој стил се појави во ист период со минимализмот, но двата драстично се разликуваат. Најпрво се појави во уметноста, па потоа во дизајн на ентериер кон крајот на 1950-тите во Велика Британија, а подоцна беше распространет на Западот (САД). Во тоа време, уметниците во своите дела ги прикажуваа иконите на поп културата како Мерилин Монро, илустрирајќи универзално општество, ориентирано кон потрошувачите.

 

Нијанса W04-2 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 Pop art W04 2

Тој е вистинскиот избор за смели, мистериозни и елегантни луѓе, бидејќи нуди одличен начин на комбинирање смели бои и контрасти што ескалираат во сите простории. Завршниот детал се додава со необични парчиња мебел кои го зачинуваат амбиентот. Тоа е дизајн на ентериер со позадина бидејќи секој предмет има своја приказна. Но, важно е да не се претерува бидејќи лесно може да се постигне спротивен ефект и просторот да изгледа кич.

Од сите стилови, овој ја содржи најобемната палета на бои која се карактеризира со силни бои. Пронајдете ја вашата нијанса меѓу илјадниците на нашата карта на бои HGMIX.

 

4. Излитен шик стил

Овој стил комбинира два вида на дизајн; внимателно избран винтиџ мебел со опуштен пристап кон распоредот. Овие ентериери се (премногу) полни со сè, без посебни акценти, но конечниот ефект е сепак хармоничен и богат.

 

Нијанса N05-5 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 romaticno klasicni N05 5

 

Нијанса W08-4 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 romaticno klasicni W08 4

Совршен е за романтични и носталгични души кои се среќни, позитивни, љубезни, дружељубиви и уживаат во нови откритија. Палетата на бои за овој стил се карактеризира со пастелен винтиџ мебел, многу текстил, тапети, итн. Се создава со исполнување на станот со нови и винтиџ парчиња мебел, кои се обновени, рециклирани и комбинирани без многу размислување за стилот или целта. За најдобар ефект, користете нежни пастелни бои надградени со изобилство на мек текстил (на пр. плетени ткаенини). Проверете го изборот на пастелни бои овде.

 

5. Скандинавски стил

Едноставен, но функционален. Овој стил останува еден од најпопуларните стилови за декорација на станови. Се карактеризира со природни, нетретирани материјали како дрво, кожа, крзно, волна, ткаенина и метал комбинирани со пастелна, неживописна палета на бои. Одговара за оние кои сакаат елегантен, минималистички ентериер со домашна атмосфера. Обожавателите на овој стил го разбираат минимализмот како поддршка на предметите кои ја дефинираат неговата суштина. Најдобар начин за негово создавање е со комбинирање на минималистички мебел со топли неутрални тонови и украсување на просторот со изобилство на ткаенини, испечатени со модерни, геометриски шеми.

 

Нијанса N05-1 и N05-3 според картата на бои HGMIX.

14 1280x850 skandinavski N05 1 in N05 3

Љубителите на скандинавскиот стил го ценат квалитетното време поминато со семејството и пријателите, бидејќи домот е засолниште, каде што просториите се уредни и чисти - минималниот скандинавски ентериер не остава простор за непотребни предмети или украси. Карактерните особини поврзани со овој стил се: љубезност, елеганција, интерес за култура.

Проверете ја картата на бои HGMIX и изберете ја најдобрата нијанса за комбинирање со вашиот мебел.

Повеќе за скандинавскиот стил може да дознаете овде: https://www.helios-deco.com/mk/tips-and-tricks/scandinavian-style-interior-design/