Топлина и удобност во Вашиот домашен ентериер

Студените зимските денови се веќе тука и ќе се задржат одреден период. Потребна ни е топлина за да се справиме со ниските температури и да ни биде удобно. 

35 toplina in udobje O13 4

Може да почувствувате дали просторијата е топла или ладна кога ќе влезете во неа, најчесто според нејзината вистинска температура.  Топлина може да се добие и од внимателно избраниот мебел, бојата за внатрешни ѕидови, декорот и додатоците кои му даваат карактер на просторот. Веројатно сте виделе фотографија од топла и удобна соба. Дали сте размислувале да го реновирате Вашиот дом на сличен начин? Всушност, многу е едноставно да се создаде комфор, топлина и удобност.  Еве неколку совети за дизајнирање на пријатен и удобен дом кој дава дополнителна топлина во зима.

 

35 toplina in udobje N05 3

Избор на топла внатрешна ѕидна боја

Промената на бојата за внатрешни ѕидови е најлесниот начин за промена на просторот. При изборот на боја за внатрешни ѕидови, важно е да размислите кои се вашите посакувани нијанси во спектарот на бои. Не се работи само за изборот на вашата омилена боја, туку и за тоа дали бојата има топол или ладен подтон. Белата, кафената, сивата, сината и другите бои постојат во топли и ладни нијанси. Размислете за подтонот при изборот на боја за внатрешни ѕидови; сините подтонови се поладни, додека портокаловите се потопли.

Со фокусирање на топол или ладен подтон, можете да ја создадете вистинската атмосфера за вашата соба и да ги поврзете другите елементи во неа. Изборот на потопла неутрална нијанса на боја за внатрешни ѕидови нема оптички да ја промени големината на просторот. Потемната нијанса на топла внатрешна боја може да го направи просторот оптички малку помал, но исто така ќе создаде дополнително чувство на удобност.

 

35 toplina in udobje G10 7

Осветлување 

Светлата навистина можe да ја промени атмосферата во собата. Пригушеното осветлување создава пријатна и топла атмосфера. Како за топлата внатрешна ѕидна боја, слично правило важи и за изборот на светилки. Сијалиците може да ја направат просторијата потопла или постудена. Завесите со топли бои обесени над прозорците можат да додадат дополнителен степен на топлина. Потемните нијанси можат да го оживеат просторот.

 

35 toplina in udobje O05 5

Избор на вистинските парчиња мебел

Изборот на вистинските парчиња мебел може да ви помогне да внесете дополнителна удобност во вашата соба. Изборот на бојата на вашиот мебел е исто така важен. Софите и фотелјите сигурно ќе ја направат просторијата поудобна.  Мебелот од дрво веднаш ќе ја затопли просторијата. Создадете удобен простор со дрвени елементи како што се дрвени подови, комоди, (клубски) масички, дрвени полици... Наместо комплетен сет на мебел, можете да комбинирате поединечни парчиња. Можете исто така да го спречите студот и да додадете карактер со ставање антички или „винтиџ“ парчиња мебел во просторот. 

 

35 toplina in udobje O13 6

Избор на додатоци 

Црешата на врвот ќе биде избирање додатоци и украси за оживување на вашиот простор. Најлесен начин да внесете удобност и топлина во просторијата е со избор на ќебиња, перничиња и свеќи. Едноставна трансформација може да се постигне со менување на навлаките од перничињата. Навлаките можат да имаат различни текстури, бои и дезени. Ќебињата може да се преклопат и елегантно да се постават преку фотелја, табуретка, стол или софа. Тие исто така може да се чуваат во убава плетена корпа. Свеќите се најчест избор за постигнување топлина и елеганција. Тие ќе им помогнат на вашите гости да се чувствуваат удобно во која соба и да се наоѓаат. Свеќите исто така можат да создадат прекрасен и посебен мирис за вашиот дом. 

  

35 toplina in udobje Y06 5

Каминот може да се изгледа повпечатлив со поставување на предмети како што се вазни, свеќи, слики или кошница за дрва околу него. Дополнително чувство на топлина ќе обезбедат и дрвените додатоци и украси. Тука спаѓаат чинии, подметачи, вазни, послужавници, скулптури и рамки за слики. Кога закачувате слики и други украси на ѕидот, погрижете се да имаат доволно простор да дишат. Оставањето празен простор помеѓу сликите ќе им овозможи да се истакнат и да создадат попривлечен ефект. Ако се одлучите за метални предмети и украси, тие треба да бидат во потопли тонови на бронза, месинг или злато.

Тепих на подот внесува шарм и непосредна удобност во просторот. Во продажба постои огромна разновидност на килими, од меки и крзнени до „винтиџ“ килими. Конечно, не заборавајте да размислите за поставување на растенија во вашиот простор за да му дадете уште повеќе живост. 

 

35 toplina in udobje O14 4