ВО ПОТРАГА ПО ИНСПИРАЦИЈА ВО БИБЛИОТЕКАТА ЗА ИДЕИ

Завршивте со бојадисување на вашиот дом и ви останала боја, но не знаете што да правите со неа. Не фрлајте ја; дури и мала количина на боја може да го освежи и промени изгледот на мебелот, додатоците за дом или ѕидовите.

Откако ќе го започнете креативниот процес, вреди да побарате по полиците во подрумот, оставата, или гаражата, каде што може да наидете на некои заборавени остатоци. Може, исто така, да мешате бои за да создадете цела палета на нови нијанси од разни остатоци од боја. Мешајте само бои направени врз иста основа; не мешајте премази на база на вода и растворувачи. Мала количина на бела боја, која често преостанува по варосување, претставува одлична основа за нијансирање. Може да ја измешате со која било преостаната ѕидна боја врз база на вода или со обични акрилни темпера бои кои може да се најдат во училишниот прибор.

 • Paint Smart DIY 6

  За почеток, подгответе доволно голема работна површина и добро заштитете ја бидејќи ова е техника со која бојата прска буквално насекаде. Исчистете ја сета нечистотија или прашина од вазна, украсен сад или друг украсен елемент кој веќе ви здодеа. Пред да започнете со бојадисување, проверете дали површината е целосно сува. И тогаш забавата може да започне. Побарајте преостаната боја и по потреба малку разредете ја да не биде премногу густа. Потоа пронајдете четка за бојадисување со многу густи влакна што ќе создаде поголеми и порамномерни шари. Потопете ја четката за боја во бојата и потоа лесно потчукнете ја со палецот, така што бојата ќе се распрсне на елементот. Можете да користите различни техники на потчукнување за да креирате шаблони со различни големини, па затоа е препорачливо да започнете со тестирање на стар весник и да ја усовршите техниката што најдобро функционира за вас.

 • Paint Smart DIY 5

  За што може да се искористи стара скала? Мини театар за марионетки за прсти, се разбира! Закачете покривка за маса или завеса на подолгата страна за да послужи како театарска завеса и можете да почнете да уживате во претставата. И кога нема претстава, скалата може да биде играчка за качување. Можете да изградите мост над застрашувачката бездна помеѓу креветот и столот на кој само најхрабрите играчки ќе се осмелат да се искачат. Како во вистинска џунгла, растенија и отровните змии може да висат од неа, изгледајќи чудно како стари врвки за чевли обвиткани околу тенка жица. Пред да играте, добро избрусете ја скалата за да ги отстраните острите делови и оштетените делови што може да ги повредат нежните раце на вашите деца и нанесете свеж слој боја. Само проверете дали скалата е правилно наместена и безбедна за употреба за време на играњето.

 • Paint Smart DIY 4

  Дали се сеќавате на деновите кога големите картонски кутии беа една од најзабавните играчки? Тие се одлични за создавање замоци од соништата или моќни тврдини или за правење чудовишта од кутии и други суштества во кои можете да се претворите само ако отворите неколку дупки за раце, нозе и очи и ја ставите кутијата на главата. И помалите картонски кутии или картони имаат свој шарм. Може да составите товарен воз со илјада и еден шарен вагон, кој може да тргне на долго фантастично патување по рамнини и висорамнини, низ дневната соба, низ ходникот, бањата и назад во кујната. За забава со помалку кутии, можете да користите стар картон натопен во вода и парчиња влажен весник за да создадете фигури со различни форми – без разлика дали се работи за зоолошка градина, фарма или шарена група вонземјани. Новите уметници речиси повеќе ќе се забавуваат создавајќи свои играчки отколку да си играат со нив. Потребна ви е само малку преостаната боја од последното реновирање и стари картонски кутии.

 • Paint Smart DIY 3

  Веќе пишувавме за тоа како самите да си направите мебел. Секако, за поголемите парчиња мебел е потребно одредено знаење и вештина, но тие исто така можат да понудат одлична можност да ги развиете не само вашите занаетчиски вештини туку и вашата креативност. Секое парче мебел треба да биде совршено прилагодено на вашите лични интереси и потреби, а дома може да најдете преостаната боја. Внимателно смислените решенија може да ја зголемат и нивната корисност; рамката од креветот може да се прошири во полица за книги или простор за дополнителни перници или ќебиња, така што се на дофат ако ве изненади студена ноќ. Ако имате домашни миленици, можете да размислите да им создадете пријатно ќоше за спиење, што ќе им понуди дополнително засолниште и чувство на сигурност. Се разбира, ако вашите миленици веќе се навикнати да спијат со вас, ви предлагаме да размислите за поинакво решение бидејќи веројатно нема лесно да се откажат од вашиот кревет.

 • Paint Smart DIY 2

  Ѕидните панели се одлично решение дури и за чудните и големи површини да изгледаат стилски и софистицирани. Едноставна интервенција додава дополнителна димензија во просторот и, со правилно поставување, визуелно го зголемува, затвора или го подига таванот. Панелите може да се постават вертикално, хоризонтално или во шема по ваш избор. Можете да креирате рамки што ќе ги истакнат сликите, огледалата или другите украсни елементи или да искористите закривени ѕидни панели за да создадете лакови над вратите или прозорците. Ако ги бојадисате во бојата на ѕидот, можете да ги користите како дискретна рамка за LED ленти, што може да биде одлично за создавање амбиентално осветлување кое ќе придонесе за пријатна аромосфера. Ѕидните панели може да послужат и како премин помеѓу две различни бои на ѕидот, што е особено корисно кога сакате да одвоите две шеми на бои или визуелни линии на поделба на различни функционални делови во просторот.

 • Paint Smart DIY 1

  Со само малку преостаната боја, можете да ѝ дадете нов живот на старата поливалка која ја има отслужено својата првична намена и да ја користите како вазна за цвеќе. Без разлика дали е поставена во градината, на терасата или на прозорецот, сигурно ќе го привлече вниманието на љубопитните набљудувачи. Старите поливалки може да се користат и како уникатни персонализирани подароци за вашите најблиски кои ги ценат одржливите и креативни решенија. Инспирација за дезени можете да најдете во природата и да креирате различни ботанички мотиви со ситни лисја, винова лоза и цветови, или може да ја „оживете“ поливалката со разиграни точки. За поавтентичен изглед, можете да вклучите и уникатна мала порака или цитат. Ако поливалката е подарок, не заборавајте да додадете букет цвеќиња и голема панделка.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 60

  Скалите можат да бидат еден од најубавите, но и најпредизвикувачките делови од ентериерот за опремување и декорирање. Нивниот дизајн треба да одговара со другите елементи во внатрешноста за да се постигне совршена симбиоза помеѓу архитектурата, боите и декорацијата. Семејните фотографии се секогаш добредојден, но не и сосема неочекуван елемент над сите скали. За малку поинаков пристап, можете да одлучите да ги бојадисате вертикалните делови од скалите. Бојадисајте ја секоја скала во посебна боја за да создадете шарено виножито, од потемна во посветла нијанса за мек, слеан ефект, или создадете ваш сопствен, уникатен концепт. И не грижете се, сè додека хоризонталните делови на скалите или стапките се необоени, може да си дозволите целосна слобода на вертикалните површини, бидејќи и најлудите шари нема да ви направат вртоглавица додека одите по скалите.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 59

  Премногу често талкаме по продавниците за мебел, барајќи го токму парчето мебел што го замисливме и тресејќи ги главите заради високите цени. Забораваме дека едноставните парчиња мебел лесно можеме да ги направиме сами, наместо да брзаме од продавница до продавница и да ги празниме паричниците. Основниот елемент може да биде едноставна скала. Скалата е доволно силна за да ја задржи тежината на една личност, така што ќе послужи како одлична основа. Додадете неколку дрвени штици за полици, неколку кутии и мали фиоки и можете брзо да создадете цела палета на парчиња мебел, како што се ноќни масички, табли, полици или единици за полици. Може да икористите и стари парчиња мебел што може да ги најдете на вашето поткровје – внимателно исчистете ја прашината, поправете ги малите оштетувања со кит за дрво и хартија за брусење и нанесете свеж слој боја. Остатокот од бојата може да се искористи како инспирација за вашиот нареден креативен проект.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 58

  Кој во детството не сакаше да скока на креветот, да црта по ѕидовите или дури да се лула во својата соба? Со поставување на детска лулашка, можете дел од забавата на отворено да преместите во затворен простор и да имате забавна активност за целото семејство, дури и во дождливи денови. Осигурајте се дека правењето на лулашката ќе биде семеен проект кој бара сите да се потрудат. Секој член на семејството треба да има задача и да помогне најдобро што може, без разлика дали тоа е потрага по остатоци од боја, дрвени штици и потребната должина на јажето во складиштето, или изготвување семеен распоред кој јасно покажува чиј ред е да се лула а чиј да турка. Друга многу важна и одговорна задача е избирање на бојата. Како возрасни, понекогаш ни е тешко да разбереме колку е важно дали лулашката е жолта, сина или бела.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 57

  Трендовите во дизајнот на ентериерот покажуваат дека сет на идентички трпезариски столчиња повеќе не е цврсто правило. Нема повеќе тешки одлуки меѓу столот што го видовте во продавницата, на таванот или на пазарот. Или, каква штета што имаат само четири столови, а нас ни требаат шест. Па, можете да ги имате сите три, и четврт и петти. Потоа можете лесно да ги поврзете со неколку интересни акценти на боја во една приказна – бојадисајте го само потпирачот за грб на едното столче, само ногарките на вториот стол и различен елемент на третиот. Еклектичен стил ги вклучува сите пристапи, сите форми и сите бои и комбинации на бои. Додека сè уште сте опремени со четки за бојадисување, можете да ги искористите остатоците и за да ги бојадисате рамките за слики, светилката над трпезариска маса, дрвените полици или други украсни елементи на вашата трпезариска маса.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 56

  Со малку креативност, дрвените кутии можат да имаат многу други намени покрај складирањето овошје и зеленчук. Тие лесно може да се претворат во висечки полици, градина со тревни растенија или да се превртат странично за да формираат шкаф. Друг популарен начин за нивно користење е на балкони и за интересна организација на оставата, чајната кујна или визбата. Овде, кодирањето со бои може да биде корисен начин за организирање при складирањето. Чувајте ги вашите градинарски алатки и приборот во зелените кутии, старите четки за боја, валјаците и опремата за бојадисување во сините кутии, а детските играчки за кутијата со песок или другите мали предмети во жолтите кутии. Конечно, за да поттикнете здрава исхрана – колку повеќе овошје и зеленчук јадете, толку повеќе можности ќе имате да бидете креативни со вашите дрвени кутии.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 55

  Дали сте горд сопственик на зеленчукова градина или подигната леа? Тогаш сигурно знаете дека градинарските алатки се неопходни за работа во градината. На вашите гребла, мистрии, мотики и канти за полевање можете да им дадете свеж слој боја за да се подготвите за шарената пролет. Побарајте некои остатоци од боја и на вашите градинарски алатки дадете им нов изглед за да започнат нова приказна. Некои атрактивни точки или мали акценти на бои на вашата доверлива канта за наводнување може да бидат доволни за да го поттикнат вашиот ентузијазам. Пред бојадисување, исчистете ја нејзината површина од 'рѓа и нечистотија, а потоа оставете ја целосно да се исуши. Препорачуваме нанесување на неколку тенки слоеви за да се постигне темелна сувост со најдобри механички својства. Додека бојата целосно не се исуши, не ја изложувајте на сончева светлина и оставете ги сите предмети да се исушат на воздух. Среќно градинарење!

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 54

  Завесите се важен декоративен елемент; може да се користат различни бои, дезени и стилови за да се постигнат разновидни ефекти во ентериерот. А што е со корнизите на кои висат? Често се занемарени. За сето време што го поминувате во вашата соба заедно со корнизите, завесите можеби сте ги замениле, но корнизите ги прифативте такви какви што се – кој има време за тоа? А сепак, со само малку труд можете да ги претворите вашите корнизи во совршен декоративен елемент кој ќе изгледа како да е направен по мерка за вашите завеси и соба. Следниот пат кога ќе започнете со пролетно чистење и ќе одлучите да ги симнете и исперете завесите, искористете ја оваа прилика да размислите за идејата да ја освежите бојата на вашите доверливи корнизи.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 53

  Време е да ги подновите вашите полици! Мал број на проекти за подобрување на домот се толку едноставни колку што е бојадисувањето на вашите полици. Колку се помали, толку поинтересни бои и разновидни комбинации на бои може да се нанесат, со силни и интензивни бои кои создаваат најдобри контрасти на белите ѕидови. Ако сè уште не сте се одлучиле за боите, побарајте какви било остатоци од боја што може да се најдат во вашиот дом. Можеби тие ќе инспирираат интересна комбинација на бои на која инаку никогаш не би помислиле. Мало потсетување за сите љубители на монохроматски изглед: додека белите полици на бели ѕидови често се вклопуваат со внатрешноста, во интензивна боја тие ќе станат впечатлив детал на ѕидовите, што сигурно ќе биде забележана поради силниот контраст на боите.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 52

  Гледањето на капки боја на саксии е речиси исто толку забавно како и нивното создавање. Побарајте остатоци од бои што можеби се кријат во вашиот дом и запомнете дека преостанатите бои може да се мешаат ако се на иста основа – можете да измешате неколку бои врз база на вода или неколку бои врз база на растворувачи. Кога користите преостанати бои, бидете внимателни и секогаш темелно измешајте ја бојата пред употреба и проверете дали има непријатен мирис. За да создадете ефект на протекување, истурете ја бојата во широк сад што ви овозможува да ја натопите саксијата наопаку во бојата и да почекате, потоа свртете ја и дозволете бојата да протече. Можете да користите и четка за сликање: обилно натопете ја во бојата, нанесете на работ на саксијата и оставете бојата да протече.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 51

  Дали сакате да го „зачините“ вашиот дом, но не сте љубител на силни и смели бои? Терацо е моментално многу популарна декоративна техника, која може да се примени во различни дезени и комбинации на бои за да одговараат на сите вкусови и ентериери, а во исто време е техника со прилично потценет ефект. Остатоци од боја, четки од пена или стара ткаенина врзана со ластик, слободно попладне и, најважно, музика во позадина е сè што ви треба за да внесете свежа креативност во вашиот ентериер. Потопете ја четката од пена или ткаенината врзана со ластик – во зависност од посакуваниот дизајн – во малку боја и притиснете ја на ѕидот. Започнете со големи геометриски форми, распоредувајќи ги рамномерно по целиот ѕид, а потоа дополнете ја шемата со помали форми во други бои. Внимавајте да нема премногу боја на четката или ткаенината за да не протекува по ѕидот.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 50

  Додека каминот на дрва прави внатрешноста да изгледа пријатно и топло, истата атмосфера можете да ја доловите со лажен камин, за малку поинаков ефект. Ќе се изненадите како еден елемент може да го промени изгледот и чувството на вашиот дом, особено кога е украсен со сезонска декорација. Ако немате стара рамка што би можела да послужи како камин, најверојатно ќе ја најдете на локалниот пазар или можете сами да ја направите. Предноста на лажниот камин е тоа што не сте ограничени во однос на материјалот бидејќи не постои опасност од пожар и можете да го преместувате по желба. Сè има свои предности и недостатоци. Сепак, бидете сигурни дека лажниот камин е елемент што нема да остане незабележан.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 49

  Вратите често се занемаруван елемент на ентериерот, но потребни се само малку имагинација и храброст за да се претворат во уметнички дела. Отстранете ги рачката и бравата од вратата, нежно избрусете ја површината, доколку е потребно, пополнете ги сите помали оштетувања со кит и започнете со бојадисување. Можете да комбинирате различни нијанси на бои или да изберете да обоите само една страна или еден дел од вратата. Препорачливо е да го обоите долниот дел од вратата со потемна боја, која изгледа потешка, и да ја зачувате посветлата нијанса за горниот дел. При изборот на бои, можете да ја следите постоечката шема на бои на вашиот мебел и да ги искористите сите остатоци од боја од последното преуредување или да се одлучите за целосно нова шема – смелиот пристап го оправдува изборот на најхрабрите бои.

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 48

  Дури и саксиите можат да имаат свои добри и лоши денови. Кој не би бил лошо расположен на ден на лоша фризура? Саксии со мали лица се многу симпатичен начин на кој ќе го направите вашиот дом поразигран. Ќе ви требаат мала количина остатоци од боја и мали четкички, а малите ногарки и уши може да се направат од глина. Бојадисајте различни лица на секоја саксија и потоа свртете ги во зависност од тоа како се чувствува секое растение. Кога бојадисувате глинени садови, препорачливо е да се бојадиса и внатрешноста за да се спречи влагата да ја оштети бојата бидејќи однатре може да навлезе во глината. Може да направите цел весел бенд кој ќе ви носи насмевка на лицето секогаш кога ќе поминете. За да избегнете премногу нерасположени денови, не заборавајте да им ја „полиете косата“!

 • Get Inspired DIY Spring 1080x1080 47

  Дали ви е здосаден изгледот на вашиот мебел? Во тој случај, време е повторно да го освежите. Обновувањето на парче мебел може да биде многу повеќе од промена на бојата. Можете да комбинирате различни шеми, текстури, бои и форми. Пред да започнете со работа, најдобро е да ги запишете сите ваши креативни идеи. Пред да започнете, исечете форми и шаблони од градежна хартија, стари списанија или весници, направете различни комбинации и подгответе колаж од вашите омилени идеи. Вашите основни алатки за сликање треба да вклучуваат заштитна лента и мали четкички за сликање кои ќе ви помогнат да креирате мали шеми. За најмалите точки, може да употребите памучно стапче за уво. Побарајте некои остатоци од боја, стари списанија и други корисни алатки и бидете креативни. Нека вашиот уникатен мебел биде одраз на вашиот карактер.