Kombinovanje komplementarnih boja - trend koji pomera granice
Ako ste mislili da kombinovanje komplementarnih boja pripada samo modnoj industriji, prevarili ste se. U dizajnu enterijera sve češće viđamo kombinaciju jakih, kontrastnih boja ili monohromatskih panela i njihovo često nekonvencionalno postavljanje u prostoru. Ovo je trend koji voli da ignoriše pravila uređenja enterijera, a nesumnjivo će u prostor uneti smelu i svežu energiju.
Kombinovanje komplementarnih boja obično uključuje upotrebu kontrastnih, neobičnih i smelih kombinacija boja. Često su to kombinacije koje ne biste očekivali da vidite u istoj prostoriji ili na istoj površini. I dalje treba uzeti u obzir postojeću paletu boja jedne prostorije, posebno većih komada nameštaja, koji se ređe menjaju.
Ako je ograničeno na deo zida ili manju površinu, kombinovanje komplementarnih boja predstavlja odlično rešenje za unošenje čak i najjačih, najsmelijih i najtamnijih nijansi u prostor. To su boje kojima se divimo, ali ih izbegavamo u većim količinama, iz straha da će rezultat izgledati agresivno. Farbanje manjih površina je divna prilika da iskoristite ostatke boje od prethodnog renoviranja ili farbanja druge prostorije. To donosi u dom ujednačenu paletu boja i elemente koji se ponavljaju, što je posebno dobrodošlo u manjim stanovima, jer zajednički motiv stvara osećaj prostranosti. Ova tehnika zahteva samo malo mašte i za nju nije potrebno posebno znanje. Dovoljni su samolepljiva traka, četka ili valjak, olovka i lenjir.
Usklađenost sa arhitekturom prostora
Pažljiva upotreba boja može naglasiti zanimljive arhitektonske elemente u prostoru, kao što su lukovi, stubovi, pregrade, ukrasne lajsne, neobične stepenice ili može pratiti linije postojećih komada nameštaja. U spavaćoj sobi možete uokviriti uzglavlje kreveta, obojiti zidove iza polica ili vizuelno podeliti prostor na nekoliko delova i urediti manji kutak za čitanje ili učenje u većem prostoru. Kombinovanje komplementarnih boja često se nastavlja na susedni zid, plafon ili širom prostorije. Mogućnosti su praktično neograničene, ali pri planiranju morate uzeti u obzir postojeću arhitekturu prostora.
Naglasite svoje omiljene ukrasne elemente
Okačenim umetničkim delima, kao što su slike, grafike ili fotografije, možete dati dodatni okvir u kontrastnoj boji i tako ćete kreirati svoju umetničku galeriju. Isto važi i za vaze, statue ili druge 3D predmete, koji se takođe mogu postaviti ispred oslikane pozadine na manjoj površini, kako bi se izbeglo da se izgube među ostalim elementima u prostoru.
Zanimljivi kontrasti se takođe mogu postići kombinovanjem različitih oblika. Možete nacrtati kvadratni okvir oko okruglog ogledala ili postaviti slike sa kvadratnim okvirima u sredinu kruga. Ogledala dodaju dubinu prostoru, ako ih postavite na takav način da odražavaju oblik obojenih površina. To će stvoriti osećaj dinamičnosti u prostoru.
Inspiracija iz geometrije
Veći prazni zidovi takođe mogu biti oživljeni nizom geometrijskih šara u zanimljivim kombinacijama boja. Nepravilni trouglovi su popularni već neko vreme. Možete pronaći ideje u postojećim komadima nameštaja, uključujući prekrivače, jastuke i prostirke. Možete čak i da nastavite šare svojih zavesa duž prozora.
Oštre, čiste linije ili meki, organski prelazi. Snažne i smele kombinacije ili kombinovanje nijansi iz iste porodice boja. Bojenje zidova, plafona ili poda. Mogućnosti su beskrajne. Jedino pravilo je da date svojim rukama slobodu, ma koliko se ideja u početku činila ludo.