Tajna lepo uređenog doma krije se u detaljima
Planiranje i uređenje doma ne svodi se samo na izbor boja i nameštaja, već kombinovanje različitih šema boja, materijala, tekstura i oblika, uzimajući u obzir nečija interesovanja, hobije, sećanja i iskustva koja enterijeru daju lični pečat. Nije dovoljno samo izabrati lep noćni stočić; radi se o kombinaciji hladnog metala stone lampe, toplog svetla koje dolazi iz njene sijalice, knjige postavljene na stolu, poruke na štampanoj slici koja visi iznad kreveta i razigrane šeme boja posteljine. Jedan komad nameštaja, koliko god da oduzima dah, nikada nije dovoljan da se dostigne puni potencijal prostorije – tajna lepo uređenog doma krije se u detaljima.
Kako dekorisati dom i odakle početi? Počnite sa predmetima koji su već tamo. Svaki predmet, kada se stavi u sobu na relevantan način, može funkcionisati kao dekorativni element, bilo da je reč o toplom ćebetu, činiji punoj limuna ili suveniru sa poslednjeg putovanja. Kućna dekoracija ne bi trebalo da bude nasumična; pažljivo izaberite elemente koji će ulepšati vaše police, pult ili trpezarijski sto i, s vremena na vreme, sklonite ih i preuredite. Dekoracija vašeg doma je put na duge staze – vaš dom treba polako da se razvija, zajedno sa vama, vašim interesovanjima i vašim načinom života.
Osećaj luksuza u zagrljaju zlata i toplih braon nijansi
Kao topla boja, zlatna boja lepo funkcioniše sa drugim toplim tonovima kao što su smeđe i svetle krem boje, što će stvoriti osećaj udobnosti, elegancije i glamura. Sofisticiran način uvođenja zlatne boje u prostoriju je upotreba dekorativne boje sa metalnim odsjajem SPEKTRA Decor Topaz. Druge dobre ideje mogu recimo biti pažljivo odabrani dekorativni elementi sa detaljima sa zlatnom ili mesinganom završnom obradom, kao što su slike i ogledala sa starinskim ramovima ili svećnjaci. Zamena ručica na ormarićima, fiokama ili vratima takođe je prilično jednostavan projekat. Međutim, izbegavajte kombinacije sa metalima koji imaju srebrnu završnu obradu, koja će ohladiti toplinu zlatne boje. Osećaj udobnosti i luksuza može se stvoriti i pomoću većeg broja jastuka, dekorativnih lajsni ili velikog tepiha luksuznog izgleda, dok je jednobojna posteljina izbor u koji se stručnjaci kunu. Jedna od najčešćih grešaka u dizajnu enterijera koju treba istaći je izbor malih tepiha, zbog kojih prostorije izgledaju manje. Tepih treba da bude dovoljno veliki da praktično obuhvati sve elemente nameštaja koji stoje na njemu, a trebalo bi da dosegne barem iza prednjih nogara kauča, fotelje i drugih elemenata oko stola. Slično tome, zavese ne bi trebalo da budu prekratke, jer je cilj stvoriti iluziju velikih prozora i visokih plafona. Zavese treba da dosežu do poda, a za bogat i raskošan efekat mogu biti oko centimetar duže, ali nikada ne bi trebalo da se zaustavljaju više od 2 cm iznad poda.
Kombinacija zelene boje i prirodnih materijala – oda netaknutoj prirodi
Bogate zelene nijanse koje evociraju netaknutu prirodu i gustu šumu imaju moć da prožmu prostoriju svežom energijom i osećajem življenja usred prirode. Umesto u minimalističkom enterijeru, bogate zelene nijanse funkcionišu bolje u kombinaciji sa drugim bojama i materijalima koji se nalaze u prirodi, a možete iskoristiti veći broj dekorativnih elemenata. Bogate zelene nijanse mogu se kombinovati sa braon bojama, posebno svetlo obojenim drvetom, zemljanim tonovima, kao i beličastim, svetlosivim ili tamnoružičastim tonovima. Zeleni tonovi su najviše komplementarni sa drvenim površinama i drugim prirodnim materijalima. Ako imate fini drveni pod, pustite ga da zasija u svojoj prirodnoj lepoti i izbegavajte tepih, ili izaberite tepih od prirodnih materijala kao što su vuna, sisal, kokosova ili celulozna vlakna. Toplina drveta takođe veoma dobro funkcioniše sa hladnim površinama kamena, mermera ili keramike, koje se mogu uvesti u prostoriju kroz ukrasne elemente kao što su ukrasno posuđe, vaze ili posude. Jednostavan trik je upotreba ukrasnih posuda sa limunom, limetom, kivijem ili drugim sezonskim voćem. Još jedan pametan način da se pažljivo uvede veliki broj dekorativnih elemenata u prostoriju je pomoću poslužavnika, koji vizuelno definišu prostor namenjen za dekoraciju. Kombinujte elemente različitih veličina, tekstura, boja, mat ili sjajnih završnih obrada i sledite pravilo „tri“. Grupa od tri elementa, na primer tri vaze različitih visina, različitih boja ili tekstura, imaće organskiji vizuelni efekat od jednog predmeta ili para. Za dodatnu dubinu, takođe možete uključiti tekstil u beličastim nijansama koji će ublažiti tamnozelenu šemu. Zamenite teške, plišane zavese laganim materijalom i svetlim bojama, a oštre konture mekim, organskim oblicima.
Uvek klasična i moderna siva boja u kombinaciji sa nežnim nijansama boja
Nežne ljubičaste nijanse su savršene za vanvremenske klasike kao što su sivi, antracit, beličasti ili krem tonovi, ali može biti izazovno kombinovati ih sa svetlim ili intenzivnim bojama. Blage i nežne bledoljubičaste boje mogu se istaći mekim kućnim tekstilom kao što su jastuci, prekrivači, tepisi, tapacirani plišani taburei, a komplementarne su sa svetlo obojenim, belim nameštajem ili završnim obradama sa kamenim efektom kao što su mermer, siva keramika ili staklo. Veliki tepih je takođe dobar izbor za prostorije koje imaju drveni pod sa izrazito žutim tonom; on se može sukobiti sa nežnim i blago hladnim tonom sivkasto ljubičastih nijansi. Takođe pažljivo razmislite o izboru biljaka, koje mogu izgledati agresivno u kombinaciji sa blagom ljubičastom bojom. Enterijeri sa monotonom šemom boja mogu se oživeti kombinovanjem različitih tekstura, stilova i materijala ili nekoliko nijansi boje. Sličan princip važi i kada je reč o kombinovanju postojećeg nameštaja. Prilikom odabira boja zidova, cilj nije kopiranje nameštaja, već pronalaženje kombinacija boja koje se međusobno dopunjuju, čak i ako su nijanse veoma slične. Da bi se stvorio kontrast u prostoriji, mogu se uvesti crni detalji, kao što su crno-bele fotografije, štampane slike ili vaze. Međutim, izbegavajte elemente male veličine, zbog kojih će soba izgledati manja. To se takođe odnosi i na slike; one ne bi trebalo da budu premale, jer će to učiniti da soba izgleda prazna. Slika treba da bude najmanje dve trećine široka kao nameštaj iznad kog visi. Umesto toga, možete poređati više malih slika u velikoj galeriji. Slično pravilo treba poštovati prilikom izbora klub stola, čija visina treba da bude najmanje polovina visine kauča. Prilikom odabira nameštaja treba uzeti u obzir ne samo njegov izgled, već i njegov položaj u sobi.
Neutralni tonovi – spokojstvo i minimalizam koji su poznati samo Skandinavcima i Japancima
Minimalistički pristup skandinavskih i japanskih stilova oslanja se na šemu boja neutralnih tonova kao što su svetle i peskovito smeđe nijanse, siva-braon ili svetlosiva, u kombinaciji sa prirodnim materijalima. Jednostavan, ali besprekoran izgled može se postići i predmetima od ratana, pletenim korpama, tepihom od jute, tkanim tepisima ili tepisima od prirodnih vlakana i pamučnom ili lanenom posteljinom. Kada težite minimalističkoj ideji, najbolje je ograničiti broj dekorativnih elemenata. Izaberite manje elemenata u jednostavnom stilu, sa čistim konturama, od prirodnih materijala i praktične upotrebe kao što su ćebad, ručno izrađena keramika, kamena postolja ili knjige. Biljke su, naravno, neophodne. Soba treba da bude otvorena i prozračna. Pomerite garnituru ili kauč najmanje 5-10 cm od zida i ne zaboravite da ostavite velike prazne prostore u koje možete da gledate da odmorite oči. Pažljivo birajte slike i štampane slike u skladu sa minimalističkim stilom jer ne želite da izgledaju previše agresivno. Međutim, minimalizam je sve samo ne dosadan. Vitalnost i dubina se mogu dodati prostoriji kombinovanjem različitih tekstura, na primer pomoću, od nedavno veoma popularne, dekorativne tehnike stvaranja teksture masom za izravnavanje radi kreiranja dekorativnog zida koji izgleda staro ili uvođenjem detalja u tonovima zelene ili crvenkasto-smeđe boje gline. Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir je boja plafona. Za integrisan i zaokružen izgled, izaberite boju koja je nekoliko tonova svetlija od boje zidova. Mešanjem elemenata japanskog i skandinavskog dizajna možete stvoriti prostor koji je prozračan, jednostavan, ali vizuelno i dalje izuzetno usavršen.
Crna boja, večni klasik i sinonim za glamur
Iako veoma kontrastna, crno-bela kombinacija često ima izrazito jednodimenzionalan efekat u enterijeru. Možda bi bilo bolje da zamenite crnu boju antracitom ili veoma tamnom sivom bojom i da je kombinujete sa beličastom ili veoma svetlom sivom bojom, a ne čisto belom. Ova kombinacija se može kombinovati sa drugim, intenzivnijim nijansama, ali njihova boja treba da bude ograničena. Bolje je proširiti ovu šemu raznim nijansama jedne boje. Crno-bela ili beličasto-crna kombinacija dobro funkcioniše sa plavim, mint zelenim ili bledo roze nijansama. U prostoriji u kojoj dominira tamna boja, dobro osvetljenje je od vitalnog značaja. Pored glavnog izvora svetlosti, treba da obezbedite dodatno osvetljenje pomoću podnih ili stonih lampi, koje će takođe imati ukrasnu ulogu u prostoriji. Ogledala su uvek popularan element, posebno u prostorijama koje su male ili pune tamnih boja, jer čine da izgledaju veće i pomažu u refleksiji svetla. Kontrastna šema tamnih i svetlih boja nudi mnoštvo mogućnosti za kombinacije sa dekorativnim elementima kao što su crno-bele fotografije, grafike, statue, vaze, od avangardne umetnosti do klasičnog renesansnog izgleda. Ako su vaše police, sto ili pult svetle boje, izaberite tamnije dekorativne elemente koji će se najbolje istaći i obrnuto. Crno i belo treba da se smenjuju u prostoriji i uvek postižu ravnotežu.
U zagrljaju boja koje podsećaju na more
Kada kombinujete plavu boju, možete pratiti hladnu paletu boja koja stvara oštar efekat i uskladiti je sa belim, svetlosivim ili svetloplavim tonovima. Druga mogućnost je da izaberete kombinaciju boja koje obično imaju topli podton, kao što su oker, svetlobraon, kao i krem bele nijanse. Prilikom izbora šeme boja preporučuje se da uzmete u obzir velike komade nameštaja i druge postojeće elemente u vašoj sobi, kao što je pod – ako ima izražen žuti ili topli podton, naš savet je da kombinujete plavu sa drugim toplim nijansama. Dok topli tonovi najbolje funkcionišu sa svetlim drvetom i neutralno obojenim komadima nameštaja, hladni tonovi se dobro slažu sa vanvremenskom belom bojom – belim zidovima, belim nameštajem ili, još bolje, belim nameštajem sa starinskim izgledom koji podseća na more, kamenim pultom ili mermernim i sivim nameštajem. Plava je svakako svestrana boja koja može stvoriti veoma različite efekte kada se pažljivo kombinuje. Dinamična šema se takođe može postići izborom različitih plavih nijansi za dekorativne elemente kao što su jastučići, prekrivači ili prostirke, a mogu se lepo kombinovati sa raznim šarama. Budite oprezni sa prostirkama koje imaju jaku šaru i staklenim stolovima; u takvim slučajevima dekoracija na stolu treba da bude jednostavna, možda samo vaza sa svežim cvećem ili saksija. Ako želite da dočarate morsku atmosferu u sobi i ukrasite police suvenirima koji će vas podsećati na more tokom cele godine, pazite da ne preterate. Bolje je izabrati manje predmeta i pažljivo ih rasporediti. Dekorativne elemente možete menjati tokom cele godine, ali pridržavajte se sledećeg pravila: za svaki novi predmet koji stavite na policu, jedan uklonite. Uvek zgodno rešenje, naročito za otvorene police na kojima često gomilamo razne sitnice, jeste korišćenje ukrasnih kutija. S vremena na vreme je preporučljivo skinuti sve sa polica i preurediti ispočetka. Možda će vam novi raspored dekorativnih elemenata pokazati njihovu drugačiju stranu.
Plave i koralne nijanse u kombinaciji sa crnom
Kao opšte pravilo koje se često ističe u uređenju enterijera, početna tačka za uređenje doma treba da bude izbor neutralne boje, koja se zatim dopunjuje manjim detaljima intenzivnijih i jačih boja. Možda se redosled može obrnuti tako da polazna tačka bude izbor živahnih i smelih kombinacija boja kao što su koralno-crvena i jarkoplava, a zatim se stvara ravnoteža sa dekorativnim elementima u neutralnim nijansama – crnoj, beloj ili sivoj boji. Kada se koriste intenzivne nijanse boja, prestaju da važe mnoga pravila uređenja enterijera, ali istovremeno se otvaraju nove mogućnosti modernog, drugačijeg i neočekivanog izgleda. Dok bela polica na belim zidovima ima tendenciju da se stopi sa pozadinom, intenzivna boja zidova će istaći takve police kao zanimljiv detalj koji će sigurno svima skrenuti pažnju zbog jakog kontrasta. Pazite kako koristite ogledala; treba ih uvesti u sobu promišljeno, budući da nesmotreno udvostručavanje površina obojenih intenzivnom bojom može brzo da dominira i poremeti ravnotežu u prostoriji. Intenzivne boje se mogu kombinovati na zanimljiv način tehnikom pod nazivom upotreba komplementarnih boja, što vam omogućava da dodate onoliko boja koliko je potrebno, a da pri tom ne budete ograničeni prostornim planom sobe. Prostorija u kojoj preovladava intenzivna boja, uvek može da se svede, ako je potrebno, belim plafonom ili svetlom, beličastom prostirkom na kojoj možete odmarati oči. Ako vaš način života dozvoljava, moderan izgled intenzivnih i zanimljivih kombinacija boja takođe veoma dobro funkcioniše sa belim nameštajem kao što su bele fotelje ili garniture. Takođe možete koristiti intenzivne i pomalo neobične boje prilikom izbora plafonskih lampi ili svetala, jer su ona odmah iznad vidnog polja posmatrača i dozvoljavaju više prostora za eksperimentisanje. Nema potrebe da se klonite intenzivnih, divljih, pa čak i najneobičnijih kombinacija boja.