Како сами да направите магнетен ѕид?

Дали често ги менувате сликите, фотографиите и другите украси на вашите ѕидови? Дали сте закопани во куп белешки, потсетници и ливчиња хартија? Можеби едноставно сакате да ги откриете бескрајните можности за игри на ѕидот со вашите малечки? Магнетната површина секако нуди можност да ја ослободите вашата креативност во вашиот дом долго време по неговото преуредување. Но, не грижете се, нема потреба да се ограничувате на големи и обемни магнетни табли. Како специјална боја за внатрешни ѕидови со магнетно дејство, SPEKTRA Magnetic може совршено да се прилагоди на големината, формата и бојата на вашата ѕидна површина.

Magnetna stena 1280x850 cover

SPEKTRA Magnetic е боја за внатрешни ѕидови со магнетно дејство, која нуди креативен пристап кон дизајнот и декорацијата на ѕидните површини со висока функционалност. Содржи специјална феромагнетна супстанцa која ви овозможува лесно прикачување и менување цртежи, фотографии, постери и белешки директно на ѕидот без да ја оштетите неговата површина. Со оглед на тоа дека е врз база на материјал со магнетни својства, кој на бојата и дава карактеристична сива боја, може да се користи како основна боја која потоа може да се обои со врвен декоративен премаз во вашиот посакуван тон на боја, без притоа да се изгуби ефектот на магнетното дејство. Затоа, магнетната површина не значи дека вашиот ѕид треба да биде темно сив – бојата може да се прилагоди за целосно да ги задоволи вашите лични потреби и вашиот стил. 

Постапка 

Пред да започнете со бојадисување, отстранете ја прашината, лабавите честички и друга нечистотија од ѕидот и пополнете ги сите видливи пукнатини и оштетените места со кит. Подлогата треба да биде целосно сува и подготвена пред да ја бојадисате. SPEKTRA Magnetic е подготвена за употреба и не треба да се разредува. Сè што треба да направите е темелно да ја промешате бојата за да избегнете талог од пигмент или други состојки, и сте подготвени за бојадисување. Нанесете ја бојата со валјак од микрофибер или четка за боја, а доколку сакате да постигнете совршено мазна магнетна површина, може да нанесете и SPEKTRA Magnetic со мистрија од не'рѓосувачки челик.

Препорачуваме нанесување на неколку слоеви, најмалку 3 до 4, особено кога сакате да добиете силен магнетски ефект или планирате да нанесете краен слој во посакуваниот тон на боја. Еден килограм боја дава 3 слоја на површина од 1,5 m2. Бојата е доволно сува за да се нанесе следниот слој за 4 до 5 часа, во зависност од температурата на воздухот и влажноста во просторијата. Времето на сушење е подолго при пониски температури и поголема влажност на воздухот. Додека се сушат поединечните слоеви, можете да ги заштитите вашите алатки од стврднување со некоја PVC фолија или пластична кеса, што ќе ве поштеди од чистење подоцна.

 

Magnetna stena 625x415 1Magnetna stena 625x415 2

Мазната површина овозможува поедноставно и посилно лепење на магнетите на ѕидот. Откако ќе го нанесете последниот слој магнетна боја со валјак или четка за боја, измазнете го додека е сѐ уште влажно со не'рѓосувачка мистрија и нежно избрусете го откако ќе се исуши. Пред да ја нанесете завршната боја во посакуваниот тон на боја, препорачуваме да нанесете и тенок слој SPEKTRA Level Fine смеса за израмнување.

Исто така, препорачливо е да се тестира магнетната моќ. Магнетите што имате намера да ги користите треба да бидат доволно моќни за еден магнет да држи најмалку 5 листови стандардна канцелариска хартија. Ако тоа не е можно, магнетот е премногу слаб и треба или да пробате друг тип на магнет или да додадете уште еден слој SPEKTRA Magnetic боја за да обезбедите доволно адхезија, дури и откако ќе се нанесе горниот слој.

Најдобар начин за нанесување на горниот слој е со свеж валјак или четка за бојадисување бидејќи е многу тешко целосно да се отстранат остатоците од магнетната боја на SPEKTRA Magnetic од алатот, а ако се користи повторно, тие може да ја извалкаат завршната боја. При изборот на ѕидна боја за завршниот слој, треба да избегнувате бои кои немаат механичка отпорност бидејќи магнетите можат да ги оштетат и да остават црни траги. Препорачуваме користење на SPEKTRA Latex mat, SPEKTRA Latex полумат или други бои со високи перформанси кои се отпорни на влажно чистење и сечење, а исто така нудат широк спектар на тонови на бои за избор.

 

Magnetna stena 625x415 3Magnetna stena 625x415 4

Магнетен ѕид кој одговара на секој дом

Децата сакаат да се забавуваат со лепење на цртежите на ѕидот, но употребата на лепливи ленти, разни лепливи китови и иглички за цртање на крајот ќе го размачкаат ѕидот или ќе предизвикаат оштетување. Затоа, магнетната ѕидна површина е идеална за детските соби бидејќи им нуди бескрајни можности за игра. На пример, тие можат да прикачат или нацртаат комплексна шема на патишта и да си играат со магнетни тркачки автомобили. За да избегнете оштетување на ѕидот додека ги влечат магнетите преку него, обезбедете дополнителна заштита така што ќе ги зашиете магнетите во мали текстилни торбички и ќе ги прицврстите на задниот дел од автомобилите. Можете сами да создадете универзум, шума или зоолошка градина и да ги обликувате магнетните животни, од картон или тврда хартија. Ако ништо друго, магнетниот ѕид може да послужи и како мини галерија за да се пофалиме со сите најнови ремек-дела на нашите мали уметници.

Сепак, не постои причина играта да биде ограничена на детската соба. Дали сте обожавател на Scrabble? Сами направете магнети за букви и едноставно играјте игра на вашиот ѕид. Исто така е добро решение за губење време ако сте член на семејството кој секогаш прв излегува, чекајќи го остатокот од семејството да се подготви.

Друга одлична идеја се дрвените штипки за облека кои лесно може да се трансформираат во магнети кои ќе ви помогнат да го организирате вашиот домашен канцелариски простор. Тие ќе ги држат сите картички со слики, исечоци од списанија, фотографии, детски цртежи и други спомени додека не се стават на друго место. На светските патници може да им се допадне идејата за светска мапа на која се прикажува колекција од магнети или други мали сувенири од нивните различни патувања. Магнетниот ѕид може да биде пригоден елемент во кујната, кога треба да ги организирате вашите белешки со рецепти или списоци за купување.

Во последно време, исто така, расте трендот на употреба на магнетна фолија со големи димензии, испечатена со слики како што се големи геометриски форми, кои можат да се движат низ просторот одново и одново за да формираат широк спектар на нови структури. Прекрасна можност за сите луѓе кои сакаат често, брзо и лесно да го освежуваат својот простор.

 

Magnetna stena 625x415 5Magnetna stena 625x415 7

Како малку неконвенционална алтернатива на класичната новогодишна елка, може исто така да создадете магнетно дрво кое ќе расте со вашето семејство и вашата колекција на магнети, кое може да се премести насекаде во вашиот дом исто како и мебелот. Можете да го преместите и менувате онолку пати колку што сакате, а во топлите месеци може да се сокрие од погледот под украсен горен слој во нијанса по ваш избор. Друга опција е да ја нацртате вашата елка на големо парче картон, да ја закачите на ѕидот и да декорирате со магнетни украси. Ова е совршено за мали станови каде што е потешко да се најде простор за поставување новогодишна елка секоја година.

Магнетниот ѕид ви овозможува долго време да ја изразувате вашата креативност во вашиот дом откако ќе завршите со негово преуредување. Животот е полн со промени, па зошто вашите ѕидови да останат исти?